A  List   Of  Winners  :   EWAAC   2015

Above:

'Wombs' Stainless steel sculpture

27 x 27 x 27 cm

 

 

 

 

 

Kenichi Shikata's

beautiful  metal

sculpture ' Wombs'

has been awarded

Grand Prize of

EWAAC 2015

.

Left: 

Kenichi Shikata and

One of Judges,

David Stetson and presenter, Shihoko Nagai

 

 

 

 

 

Photos by

Triin Vihur

Elena Carro Lopez

Rikako Kotani

 


Prize                                 Name                 Title        
                            
2D1 Encouragement Prize    Alakina Mann     Work 1        
2D1 Encouragement Prize    Yoshimori Kataoka    Discussion         
2D1 Encouragement Prize    Basha Maryanska     Spacibility        
2D1 Encouragement Prize    Lindsay Pickett    Taste of Two Halves        
Raymond Brownell Prize    Claudia De Grandi     Sakura Season in Kyoto         
3rd Place in  2D-1 Category    Gosia Lapsa-Malawska    Show me someone who doesn’t dream about the future?       2nd Place in 2D-1 Category    LE PENNEC Marion    Light of shade 20        
Best Category Prize (2D-1)    Helen Wellington     Farm View         
                
2D2 Encouragement Prize    JI SUN LEE    disconnection         
3rd Place in  2D-2 Category    Kana Hasegawa    Cinderella - The Feast         
2nd Place in  2D-2 Category    Vicky Oldfield    Vicky Oldfield         
Best Category Prize (2D-2)    Marlies du Vallon Lohan    The Beginning and the End         
                
3D Encouragement Prize    Iori Oda    Tower and umbrella        
3rd Place in 3D Category    Telque    ALBERTh or the willingness        
2nd Place in  3D Category    Sarah Caputo     Casting the garden
        

Best Category Prize (3D)    PHILIP KENNEDY    Credo the mimic

       

Contemporary II Encouragement    Mafune Gonjo    Maze of a maze        
Contemporary II Encouragement    Gerlinde Behr-Johansen    Paradise lost - World/Inhabitant..        
3rd Place: Contemporary II Category    Kana Hasegawa    Cinderella - The golden shoe         
2nd Place: Contemporary II Category    Zuzanna Weiss     PROPELLER        
Best Category  (Contemporary II)    Libby Jones    Cooking the Climate         
                
The most voted video by public 2nd    Soyoon Kim     SUMMER         
The most voted video by public Top    Masaki Toya    Prisonerfs Dilemma

        
Short Film Encouragement    Naomi Muranishi     Ancient time         
2nd place Short Film    Petr Krejci     Geology of Shoes         
Best Category Prize (Short Film)    Yuta Komine     Sense of Marriage        
                
Animation Encouragement    Haruki Kawanaka     float -ver.2014-        
Animation Encouragement    Nicolas Pomet    Last Moon         
3rd place Animation    Kathy Rose    Rapture of the Petals        
2nd place Animation    Frédéric Bonpapa     Light Motif        
Best Category Prize (Animation)    Aaron Paradox    Kensho        
                
Photo Encouragement    Yukari Takeuchi    Where used to be        
Photo Encouragement    Naoto Takahashi     Oakland Temple         
Photo Encouragement    Shota Takamine     A Cherry Blossom Tree          
3rd Place in Photography Category    Christofer Grandin     Conversation at the banks of the River Thames         
2nd Place in  Photography Category    Raquel Carro Lopez    praying        
Best Category  (Photography)    Yoichiro Sakai    Sacred Wave        
Nikon UK Prize    Kumiko Oshima Mayer    Light symphony         
                
Suwa Encouragement    Seiko Shimano    Cinderella’s Rose         
Suwa Encouragement    VIC BAMFORTH     SO COOL THIS CAT        
Suwa Garasunosato Prize 3rd    TERESA CHLAPOWSKI    Modern Saint         
Suwa Garasunosato Prize 2nd    Cathryn Shilling     Cloaked ? Jocasta & Laius         
Suwa Garasunosato Top Prize    Christiaan D. Maas     Wake -Lateral Reversion 02        
                
Grand Prize    Kenichi Shikata    wombs